perla severního Jadranu

Výlety

Pokud se již během léta rozhodnete přijet trávit svou letní dovolenou na ostrov Cres, například s cestovní kanceláří Nykar, nebo i samostatně vězte, že by bylo hříchem neopustit alespoň na chvíli ulice a pláže města Cres.

Z města Cres se nabízí pestrá nabídka výletů do nejzajímavějších míst ostrova se zaměřením na koupání, poznávání i zábavu, na které vás zve právě CK Nykar. Výlety jsou přizpůsobeny všem věkovým kategoriím.

Výlety lodí

Výlet na Modrou jeskyni

Překrásná pláž uzavřená uprostřed skal, jejíž součástí je "Modrá jeskyně". Výlet je celodenní. Během plavby (90 min.) uvidíte část zajímavého a členitého pobřeží Cresu (plavba kolem majáku Zaglav, pláže Sv.Ivan s pohledem na vesničku "Lubenice"). Loď zakotví na překrásné oblázkové pláži, která je uzavřena uprostřed skal. Zde se můžete nejen koupat, ale i zaplavat do 50 m vzdálené "Modré jeskyně" nebo podniknout pěší výstup do vesničky Lubenice.

 • výletní loď „Ananda“ s kapitánem Spomenkem vás během hodinové jízdy doveze do malebné oblázkové zátoky mezi skalnaté útesy,
 • bývá skoro pravidlem, že se během plavby setkáme delfíny,
 • z pláže mohou doplavat i slabší plavci do jeskyně, do které se přes otvor pod mořem láme sluneční světlo a jeskyni osvětluje do modré barvy,
 • během pobytu v zátoce se přímo na lodi podává oběd (ryba, maso, zelenina) na roštu se zelným salátem, pečivem.

Výlet na Sv. Bláž

Stranou civilizace, kam nevede silnice. Výlet je celodenní. Plavba se uskuteční podél skalnatého západního pobřeží ostrova (30 min.) na romantickou oblázkovou pláž, která je uprostřed přírody a stranou civilizace. Kromě koupání můžete podniknout příjemnou procházku po okolí. Podmořské terény u této pláže jsou vhodné a zajímavé pro šnorchlování.

 • v zátoce Sv. Blažeje se nachází oblázková pláž, v horní části s travnatým povrchem a dostatkem přírodního stínu,
 • je vzdálena pouhou půl hodinu plavby lodí z městečka Cres,
 • v okolí pláže se nachází spousta skalnatých výběžků,kde se bude líbit hlavně milovníkům potápění či šnorchlování,
 • i tento výlet je zpestřen piknikem (ryba nebo maso připravované na roštu).

Výlety mikrobusem

Lubenice - Martinščice

Obě vesničky se nachází na ostrově Cres. Lubenice je přitom nejstarší vesnicí ostrova, která je 3 tisíce let stará. Nachází se na skalnatém útesu 382 m.n.m. a tím se řadí mezi nejvýše položené vesnice na chorvatských ostrovech. Ve vesničce žije již pouze 8 stálých obyvatel.

 • V Martinščici by se naměla vynechat návštěva rodinné BIOfarmy. Je možné se jen pokochat, pohledem v krásném prostředí,jak se zpracovávají různé bylinky,vyrábí se olivový olej a domácí ovčí sýr. Popřípadě i jmenované produkty zakoupit.
 • Mezi Lubenicí a Martinščicí je možné vidět ze staré cesty Vransko jezero, které je zásobárnou pitné vody pro ostrovy Cres a Lošinj.

Beli a její okolí

 • Městečko se nachází na severu ostrova,který má naprosto jíný vegetační ráz než střední a jižní část.
 • Lesy jsou zde převážně listnaté,které dávají i v nejparnějších dnech dostatek stínu a nachází se zde spousta stezek s labyrinty,vhodných jak k pěším tůrám,tak k vyjížďkám na kole.

Osor - Lošinj

Lošinj je sousední ostrov,který je na jižním cípu Cresu v městečku Osor oddělen otáčecím mostem.

 • Ostrov Lošinj  byl v 19.století  prohlášen lázeňským místem a stal se oblíbenou destinací rakousko-uherské šlechty. Z té doby se zachovala vila Karolina,kterou nechal postavit císař Franz Josef I. pro svou ženu-císařovnu Sisi.
 • Průplav mezi ostrovy prokopali Římané a tím původně jeden ostrov rozdělili na dva.
 • Nad Osorem se klene pohoří Osorščice z jejíhož nejvyššího vrcholu Televríny (586 m.n.m.) je nádherný  pohled jako z letadla.
nahoru
32. Lubenické hudební večery 16. července 2021 — 30. července 2021

Cyklus pátečních koncertů vážné hudby se koná v prostředí malebné vesnice Lubenice, vzdálené 21 km jihozápadně od města Cresu, ležící na skalním ostrohu 378 m nad mořem.

Výstava Cres - Genius loci 15. června 2021 — 31. července 2021

Výstava fotografií z let 2017 až 2021. Autor Bojana Vuksanović.

Muzeum Cres 15. června 2021 — 15. září 2021

Navštivte muzeum na Cresu. Najdete ho v paláci ARSAN.

více akcí
Počasí